Головна  →  Новини  →  21 листопада 2023

Гепатит А: як він передається, симптоми та профілактика

Гепатит А: як він передається, симптоми та профілактика

Гепатит А — це хвороба, яку люди називають «хвороба Боткіна» або «хвороба брудних рук». Це захворювання печінки, викликане вірусом гепатиту А, який передається фекально-оральним шляхом, найчастіше через брудні руки, інфіковану воду та їжу. 

Вірус гепатиту А передається внаслідок вживання забруднених харчів або води, через недотримання особистої гігієни, а також у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї.

Найпоширеніші симптоми вірусного гепатиту А — слабкість, підвищена температура, діарея, блювота, жовтяниця. Якщо помітили такі симптоми в себе чи близьких — негайно звертайтеся до свого сімейного лікаря.

Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів. Серед найпоширеніших симптомів: слабкість, підвищена температура, діарея, блювота, жовтяниця.

У людей, які перехворіли гепатитом А, формується пожиттєвий імунітет.

Випадки гепатиту А фіксуються на території України щороку в різних областях. Гепатит А має сезонність та зазвичай проявляється у холодну пору року.

Наразі спалах гепатиту А зафіксовано на Вінничині, де у період з 17 жовтня по 6 листопада лабораторно підтверджено 245 випадків. 182 людини потрапили до лікарень: 128 (серед яких 24 дитини) пройшли лікування та виписані, ще 54 пацієнти залишаються у медзакладах.

В інших областях України (Тернопільська, Закарпатська, Дніпропертровська, Івано-Франківська) реєструються поодинокі випадки.

Профілактика гепатиту А 

Найдієвішими способами профілактики захворювання залишається вакцинація та дотримання правил гігієни.

Щоб уникнути поширення вірусу, і хворому, і здоровому потрібно ретельно мити руки, особливо після відвідування вбиральні, а також перед вживанням їжі. Не купувати продукцію на стихійних ринках. Якщо це харчі без індивідуального пакування, овочі чи фрукти — обов’язково мити їх та бажано «обдавати» окропом перед вживанням.

Будь-яку не бутильовану воду слід обов’язково кип’ятити перш ніж пити. Не вживати молочні продукти, куплені на ринках, без попередньої термічної обробки. Купувати продукти швидкого харчування лише у відведених для цього місцях, перед вживанням «вуличної» їжі — мити руки та обробляти їх дезінфектором.

Для профілактики інфікування вірусним гепатитом А існує безпечна та ефективна вакцина. Вона не входить до переліку безкоштовних щеплень згідно з Календарем профілактичних щеплень. Вакцини проти гепатиту А, які зареєстровані в Україні продаються на фармацевтичному ринку. Особливо важливо отримати щеплення проти гепатиту А дорослим, які працюють у епідемічно небезпечних сферах — закладах громадського харчування та підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах.

Якщо ви помітили симптоми захворювання, одразу звертайтеся до сімейного лікаря!

Перейти до спискуВерсiя для друку