Головна  →  Новини  →  17 жовтня 2018

Увага! Дарницька районна в місті Києві державна адміністрація шукає патронатних вихователів

Увага! Дарницька районна в місті Києві державна адміністрація шукає патронатних вихователів

Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини.

Поняття патронату вперше з'явилося в Сімейному кодексі України, прийнятому Верховною Радою України 10 січня 2002 року. Вимоги законодавства визначені у Главі 20. Патронат над дітьми (статті 252-256).

Порядок створення та діяльності патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сімї патронатного вихователя затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2017 № 148.

Особливість даної форми влаштування дітей полягає у тому, що виховання дітей в сім'ях розглядається як праця. Патронатний вихователь отримує від держави гроші на утримання дитини.

На відміну від інших форм сімейного влаштування патронатне виховання є найбільш гнучкою формою. Діти передаються на строк, який є необхідним для дитини, чітко розмежована відповідальність з захисту прав дитини та визначені обов'язки сторін.

Специфіка патронату в сімейному праві як правового інституту виявляється в тому, що така передача дитини здійснюється за договором про патронат, а не на підставі адміністративно-правового акта – рішення органу опіки чи піклування. Цей договір укладається між органом опіки та піклування та особою, яка дала згоду взяти дитину на виховання (патронатним вихователем).       

Патронат істотно відрізняється від інших форм прийняття дітей на виховання. Від усиновлення – договірним і тимчасовим характером; від опіки і піклування – віковими межами підопічних, порядком та способом оформлення відносин; від прийомної сім'ї та дитячого будинку сімейного типу – способом і порядком передачі дитини, а також кількістю вихованців.

Райдержадміністрація з урахуванням потреб населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці у соціальних послугах приймає рішення (розпорядження) про запровадження послуги з патронату над дитиною, яким визначається організація або заклад, на який покладатимуться функції з організації надання такої послуги (далі - соціальний заклад).

Соціальний заклад здійснює заходи щодо пошуку кандидатів у патронатні вихователі, їх первинного відбору, сприяє у проходженні такими кандидатами навчання, обстежує умови проживання їх сімей, проводить оцінку потреб дитини та її сім’ї, надає соціальні послуги сім’ї дитини, готує рекомендації про доцільність або недоцільність повернення дитини у свою сім’ю за результатами роботи із сім’єю.

Строк перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати трьох місяців і встановлюється органом опіки та піклування, яким є райдержадміністрація, за результатами оцінки рівня безпеки або оцінки потреб дитини та її сім’ї.

У разі наявності обставин, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя понад зазначений строк, орган опіки та піклування може прийняти рішення про продовження строку перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя не більш як до шести місяців відповідно до висновку міждисциплінарної команди.

Рішення про влаштування або вибуття дитини із сім’ї патронатного вихователя приймається органом опіки та піклування за результатами розгляду питання комісією з питань захисту прав дитини на підставі поданого службою у справах дітей та соціальним закладом пакета документів, що обґрунтовують доцільність такого вибуття.

Хто такі патронатні вихователі та як ними стати?

Патронатний вихователь – це спеціально підготовлений працівник, який на договірній основі з уповноваженим закладом здійснює догляд, виховання дітей, тимчасово влаштованих у його сім’ю, та несе відповідальність за їх життя та стан здоров’я під час перебування.

Сім’я патронатного вихователя – це подружжя, в якому один із членів на професійній основі виконує обов’язки патронатного вихователя.

Патронатними вихователями можуть бути:

- громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінки) і від 35 до 65 років (для чоловіка), які перебувають у зареєстрованому шлюбі, проживають на спільній житловій площі, мають позитивний досвід виховання дітей;

- пройшли курси спеціальної підготовки;

- відповідають іншим вимогам, визначеним у чинному законодавстві. 

Патронатний вихователь отримує заробітну плату (винагороду за надані послуги). Крім того, на утримання влаштованих дітей патронатному вихователю виплачується соціальна допомога у розмірі двох прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку за кожен місяць її перебування.      

Підготовка патронатних вихователів здійснюється Київським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за направленням служби у справах дітей Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації.

Усіх, кого зацікавила зазначена інформація і хто бажає стати патронатним вихователем, долучившись до благородної справи захисту прав дітей, чекаємо в  службі у справах дітей Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації за адресою: м. Київ, вул. Ялтинська, 14, тел. (044) 5667370 або у Центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Дарницького району за адресою: м. Київ, Харківське шосе, 57, тел. (044) 5630532.

Перейти до спискуВерсiя для друку